Jaki migomat wybrać do domowego warsztatu

Każdy, kto spawał czy też planuje rozpocząć spawanie prawdopodobnie zetknął lub zetknie się z półautomatem spawalniczym. Migomat stosowany jest do spawania MIG/MAG, a metoda ta jest jedną z łatwiejszych do opanowania. Metody 131/135/136 stosowane są w produkcji seryjnej wyrobów i konstrukcji metalowych, jak również w zakładach mechanicznych i firmach z branży budowlanej. Jest to też najczęściej wybierany typ spawarki do domowego warsztatu. No dobra, ale jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze pierwszego miga?

Zaglądając do popularnego serwisu aukcyjnego, czy też do pobliskiego sklepu z narzędziami, przyjdzie Wam zmierzyć się z ogromnym wyborem urządzeń. Mnogość informacji potrzebnych do opanowania i gigantyczny rozrzut cen, nie ułatwiają zadania w podjęciu decyzji. I co najważniejsze… Nie zawsze to co droższe znaczy lepsze, bywa nawet często, że to co droższe jest gorsze.
I skąd mamy wiedzieć jakie urządzenie jest nam potrzebne, gdy zaczynamy dopiero przygodę z techniką spawalniczą? Mamy nadzieję, że ułatwimy Wam nieco zadanie.

1. Rodzaj źródła

Na temat półautomatów spawalniczych i rodzajów źródeł pisaliśmy już kiedyś tutaj. Dzisiaj A.D. 2017 wybór jest praktycznie jeden – inwertor. Ta technologia już na tyle spowszedniała, że naprawdę nie jest to już coś, co jeszcze do niedawna było dla amatora poza zasięgiem. Przygotuj się też na to, że urządzenie które kupisz będzie produkowane w Chinach… Ale bez obaw! Kupując sprzęt od sprawdzonego dostawcy, powinno być ok. Dlatego, też przechodzimy do punktu nr 2.

2. Serwis i gwarancja

Dokładnie. Nie parametry, nie budowa, nie wygląd. Na drugim miejscu najważniejszy dla Was powinien być serwis i gwarancja. Zapytaj handlowca o awaryjność sprzętu, o to czy w ogóle sprzęt jest serwisowany i jak tak to na jakich zasadach. Dobrze jeśli serwis będzie w systemie door-2-door – to bardzo wygodna forma dostarczenia sprzętu do gwaranta. No i przede wszystkim jak długo możesz też liczyć na ewentualny serwis po gwarancji. Dobrze jest też sprawdzić lub zapytać, jak długo producent działa na rynku. Lepiej kupować sprzęt od sprawdzonych producentów.

3. Parametry źródła

Po pierwsze to musisz ustalić jakiej mocy będziesz potrzebować. Orientacyjne można przyjąć, że na 1mm stali potrzeba 30-40 amperów. Do zastosowań warsztatowych migomat o mocy 200 amper w zupełności powinien wystarczyć. Jak zamierzasz spawać cieńsze elementy to nawet 160-tka będzie ok. Po drugie to nie zapomnij sprawdzić czy też zapytać o cykl pracy spawarki. Do użytku półprofesjonalnego 25%-35% wystarczy, jeżeli nastawiasz się na grubsze tematy to powinno być 60%. Jeśli chodzi o zasilanie to już zależy od tego czym dysponujecie u siebie w warsztacie. Ale w przypadku źródeł o mocy większej niż 220 amper, zalecamy te na siłę tzn. 400V, z tymi na 230V może być różnie.

4. Funkcje

Migomat powinien posiadać takie funkcje jak: regulacja napięcia spawania, regulacja posuwu drutu. Super jeśli będzie mieć funkcje dodatkowe takie jak: zmiana biegunowości spawania, indukcyjność, synergia. Od ilości funkcji, zależy też cena. O parametrach spawania MIG/MAG przeczytacie więcej tutaj. Coraz popularniejsze są urządzenia 2w1, 3w1 itd. To właśnie dzięki technologii inwerterowej, producent może bez większych problemów dołożyć funkcję spawania MMA czy nawet TIG. Ale uwaga! Nie nastawiaj się, że TIG będzie w takim migu rozbudowany. W tych tańszych urządzeniach, ustawisz raczej tylko prąd spawania, ewentualnie gaz przed/po czy też opadanie prądu.

5. Budowa

Do zastosowań półprofesjonalnych i amatorskich, będziecie raczej stali przed wyborem pomiędzy małym migiem, na wzór np. spawarki TIG albo niewielkim, względnie średnim kompaktem, czyli konstrukcją z kołami i półką na butle z gazem. Zwróćcie uwagę na rozmiar stosowanych szpul z drutem. W zupełności wystarczy Wam migomat na małe szpule 5kg, można też oczywiście odrobinę dopłacić i kupić migomat na szpule 15kg. Jeśli jednak zamierzacie spawać sporadycznie, mig na szpule 5kg będzie dobry dla Was.

Podajnik drutu. Dobrej jakości 2-rolkowy będzie ok, ale ważne – zapytaj handlowca o dostępność rolek podajnika. Zdarzają się często jakieś nietypowe podajniki, gdzie potem jest trudno dostać wymienne rolki. W przypadku spawania domowego/warsztatowego nie musimy przepłacać za podajnik 4-rolkowy. Jeżeli wybrałeś migomat z funkcją zmiany biegunowości spawania – sprawdź, czy można zamontować w nim szpulę z drutem 1kg. Drut samoosłonowy jest dosyć drogi i do sporadycznego spawania, dobrze jeśli jest możliwość używania drutu 1kg – to koszt ok. 40-50 zł, a nie 200-250zł za szpulę.

Gniazdo EURO – to popularne gniazdo do szybkiego montowania uchwytu spawalniczego W zależności od tego czy urządzenie ma gniazdo EURO czy też nie, migomat będzie różnić się ceną. Te dobre urządzenia poniżej 1000 złotych, gniazda EURO nie mają. Powyżej 1000 złotych już je posiadają. Mając gniazdo EURO możesz kupić w przyszłości dowolny uchwyt MIG do Twojej maszyny, bez gniazda EURO – jesteś skazany na fabryczny uchwyt. Uchwyty z wtykiem EURO produkowane są w trzech długościach tzn. 3,4,5 metrów, te bez wtyku EURO z reguły o długości 2,2-2,5m. Ale do taniego migomatu w cenie do 1500 złotych stosować będziesz raczej uchwyt MIG o długości do 4 metrów. Potrzebny jest mocny, 4-rolkowy podajnik drutu, żeby stosować uchwyty 5 metrowe.

6. Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz krótki tekst odrobinę pomógł Wam w wyborze urządzenia. Ostatnia informacja, która może okazać się dla Was pomocna to marka. Sprawdzone i rekomendowane przez naszą redakcję to Sherman, Magnum, Ideal i Weldman. U każdego z tych producentów można znaleźć ciekawy model, są to też firmy o długiej obecności w Polsce. Dziękujemy za uwagę.

Wyszukiwarka
Kategorie