Wkład prowadnika drutu elektrodowego

Wkład prowadnika drutu

Wkład prowadnika drutu, jest to element wchodzący w skład kompletnego uchwytu spawalniczego z przewodem. Za pośrednictwem wkładu prowadnika, drut elektrodowy transportowany jest z podajnika drutu w migomacie, do łącznika prądowego w wkręcanego w korpus palnika uchwytu spawalniczego. W łączniku prądowym, drut elektrodowy przechodzi do końcówki prądowej (styku prądowego).

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje wkładów prowadnika drutu:

  • Metalowy – metalowa spirala z izolacją zewnętrzną odporną na działanie wysokich temperatur.
  • Teflonowy – wykonany z teflonu wkład prowadnika drutu.

Przy spawaniu różnych gatunków stali, stosuje się najczęściej metalową spiralę. Natomiast spawanie aluminium i jego stopów, wymaga zmiany wkładu prowadnika na teflonowy (mniejsze opory podczas przesuwania się drutu wewnątrz prowadnika, nie dochodzi wtedy do powstawania zagięć miękkiego drutu aluminiowego w uchwycie).

Wkład prowadnika drutu dobiera się odpowiednio do rodzaju i średnicy drutu. Jeśli chodzi o średnicę drutu elektrodowego, stosuje się umowne kolory:

  • Niebieski: dla średnicy 0,6 – 0,8 [mm]
  • Czerwony: dla średnicy 1,0 – 1,2 [mm]
  • Żółty: dla średnicy 1,6 [mm]

Często zły stan wkładu prowadnika drutu lub nieodpowiednio dobrany wkład prowadnika, są przyczyną problemów w przebiegu procesu spawania. Nierówne podawanie drutu elektrodowego, zaginanie się drutu elektrodowego, nadmierne odpryski podczas spawania.


 

 

Wyszukiwarka
Kategorie