Spawarka TIG AC/DC – funkcje, które ułatwią Tobie spawanie.

Spawarka TIG AC/DC – w poprzednim artykule poznałeś funkcje, bez których jakościowe spawanie aluminium jest trudne lub niewykonalne. W tym tekście przedstawimy funkcje, które na pewno ułatwią spawanie w wielu różnych sytuacjach. Z doświadczenia wiemy, że niektóre z tych funkcji, gdy już je poznasz, okażą się dla Ciebie idealne.

Zdalne sterowanie (pedał sterujący TIG)

Jest to dobry wybór, gdy spawasz np. różne elementy na stacjonarnym stanowisku. Płynne sterowanie prądem spawania góra/dół pedałem sterującym to doskonały sposób na kontrolę temperatury spawanego materiału. Jest to opcja raczej już dla bardziej zaawansowanych, ale nawet gdy jesteś początkujący, zadbaj żeby kupowana spawarka miała taką funkcję.

Spawanie punktowe (TIG punkt, SPOT)

Super funkcja do wykonywania równych punktowych spawów lub spawania punktowego cienkich blaszek na zakładkę. Możesz ustawić czas spawania punktowego w określonym przedziale np. od 0,1 do 30 sekund. Znajdziesz już dużo spawarek, które mają tą funkcję. Może dzisiaj wydaje Ci się, że nie będzie Ci potrzebna, ale zobaczysz, gdy już skorzystasz z tej funkcji, znajdziesz dla niej bardzo wiele zastosowań. Jeśli spawałeś migomatem, mogłeś korzystać już z funkcji spawania punktowego.

BI-LEVEL (bilevel, BiLevel, Bi Level) – spawanie dwoma prądami. 

BI-LEVEL umożliwia spawanie dwoma prądami tzn. przechodzenie pomiędzy dwoma różnymi wartościami prądu spawania, a co najważniejsze… bez konieczności przerywania spawania. Jest to funkcja podobna do spawania TIG w 4T, z tą różnicą, że masz możliwość przeskakiwania między ustawionymi wcześniej wartościami prądu. Ustawiasz na panelu prąd mniejszy i większy, a następnie rozpoczynasz spawanie jak w 4T. Szybkie wciśnięcie i zwolnienie przycisku na uchwycie powoduje przeskoczenie z wartości prądu 1 na 2 i odwrotnie. Gdy chcesz zakończyć spawanie wciskasz i przytrzymujesz przycisk na uchwycie.

Korzystanie z dobrodziejstw tej funkcji pozwoli Ci kontrolować temperaturę materiału. Aluminium nagrzewa się szybko i też studzi się szybko i często jest z tym problem. Z funkcją Bi Level możesz to kontrolować. Jest to też dobra funkcja, gdy kładziesz długie spoiny lub spawasz elementy o różnych grubościach.

Przykładowy panel spawarki TIG AC/DC:

Spawarka TIG AC/DC panel

Spawarka TIG AC/DC panel

Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy do naszych pozostałych tekstów o spawaniu TIG: 

Wyszukiwarka
Kategorie