Ostrzenie elektrody wolframowej – jak prawidłowo naostrzyć.

Ostrzenie elektrody wolframowej

Metod przygotowania elektrody nietopliwej do spawania w metodzie TIG jest tyle ilu spawaczy. Jednak najczęściej spotykanym i powtarzającym się jest ostrzenie końca elektrody wolframowej, na stożek o kącie nachylenia 35 – 45 stopni. Dobrze naostrzona końcówka elektrody wolframowej powoduje odpowiednie koncentrowanie łuku spawalniczego i poprawia warunki spawania.

Z kolei niepoprawne naostrzenie końcówki elektrody nietopliwej, może powodować:

  • Zajarzenie łuku spawalniczego poza końcówką elektrody.
  • Tzw. tańczenie łuku spawalniczego.
  • Zmniejszenie trwałości elektrody.

Najlepszą jakość końcówki elektrody wolframowej, można uzyskać przy użyciu specjalnych zmechanizowanych urządzeń do szlifowania elektrod. Można również ostrzyć elektrodę na kamieniu szlifierskim (szlifierki stołowej), wymaga to jednak specjalnej techniki.

Elektrodę ostrzymy na kamieniu szlifierskim na szlifierce stołowej, szlif wykonujemy wzdłuż osi elektrody. Nie obracamy elektrody, kiedy jest ona zetknięta z kamieniem tylko przykładamy, podnosimy, obracamy w powietrzu i kolejny raz przykładamy. Czynność tą wykonujemy do czasu, aż elektroda będzie przypominała naostrzony ołówek ( czyli zaostrzenie będzie wykonane równo na całym obwodzie elektrody). Im bardziej na ostro zaostrzona jest elektroda tym większe uzyskamy skupienie łuku spawalniczego.

Ostrzenie elektrody wolframowej - wygląd stożka elektrody

Ostrzenie elektrody wolframowej

Bardzo ważne ! Podczas szlifowania elektrod wolframowych, należy zadbać o bezpieczeństwo dróg oddechowych. Zwłaszcza w przypadku stosowania elektrod torowanych.


 

Wyszukiwarka
Kategorie