Spawarka TIG AC/DC – funkcje, które powinieneś znać, zanim kupisz.

Spawarka TIG AC/DC – zakup spawarki do aluminium wiąże się często ze sporym wydatkiem. Duży wybór modeli, tych renomowanych, ale też tych chińskich z importu, nie ułatwia nam zadania. Przy wyborze spawarki do aluminium, należy kierować się wieloma kryteriami, ale to nie o nich będziemy w tym tekście pisać. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić funkcje, które powinniście znać, zanim kupicie spawarkę TIG AC/DC. Są to funkcje bez których jakościowe spawanie aluminium jest trudne, a nawet może okazać się niewykonalne.

Balans AC (AC balance, balans prądu przemiennego).

O tej bardzo ważnej funkcji pisaliśmy już osobny artykuł. Balans to regulacja stosunku czasu trwania  prądu „dodatniego” do prądu „ujemnego” w pojedynczym cyklu T, przebiegu prądu AC.
Balans AC ma wpływ na jakość spoiny, wtop i szerokość lica. Wpływa też na zużycie elektrody TIG.  Jeśli zaczynasz przygodę, ze spawaniem aluminium spawarką TIG AC/DC to powinieneś dobrze poznać funkcję balans AC. Przy zakupie spawarki, sprawdź lub zapytaj handlowca, czy model który chcesz kupić, posiada tą funkcję.

Częstotliwość prądu AC (częstotliwość prądu przemiennego, AC freq.).

Definicja – to wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. Najpowszechniej nam znaną jednostką częstotliwości jest herc (Hz).
Częstotliwość 1 Hz herca odpowiada występowaniu jednego cyklu (T) w ciągu 1 sekundy, częstotliwość 80 Hz odpowiada 80-ciu cyklom (T) w ciągu jednej sekundy.
To tyle jeśli chodzi o przypomnienie zagadnień z fizyki.

Częstotliwość prądu AC w spawarce TIG jest jednym z kluczowych parametrów do jakościowego spawania aluminium. Spawarka, którą kupujesz powinna posiadać funkcję regulacji częstotliwości AC. Im większa częstotliwość tym lepsza jakość spawu, lepsze skupienie łuku i przyjemniejsze bzyczenie. Najczęściej stosowane ustawienie przy spawaniu aluminium to 80 Hz do 120 Hz, ale możesz też spawać z większą częstotliwością. Zbyt niska częstotliwość wpływa negatywnie na jakość spawu.

Tzw. „drabinka” TIG (wykres przebiegu TIG).

Drabinka przebiegu procesu spawania TIG zdecydowanie ułatwia regulację spawarki. Jest to wykres na którym, krok po kroku, regulujesz parametry, w zależności od tego jaki tryb spawania wybrałeś. Na drabince znajdziesz takie parametry jak:

  • gaz przed: to czas wypływu gazu przed spawaniem, wydmuchuje powietrze z przewodów w uchwycie, przygotowuje osłonę przed inicjacją łuku
  • prąd początkowy: wartość prądu początkowego, może być większa lub mniejsza od prądu spawania
  • narastanie prądu: czas w jakim narasta prąd z wartości poczatkowej już do tej ustawionej
  • prąd spawania: wartość prądu jakim chcesz spawać
  • opadanie prądu: czas opadania prądu do wartości prądu końcowego.
  • prąd końcowy: wartość prądu na końcu spawania, do np. tzw. wypełniania krateru
  • gaz po: czas wypływu gazu bo zgaśnięciu łuku, do studzenia jeziorka

Jeśli poważnie podchodzisz do spawania lub nauki spawania TIG i chcesz w pełni wykorzystać zalety tej metody, to spawarka, którą wybierzesz powinna posiadać taki wykres.

Puls (spawanie z pulsem, spawanie z pulsacją, spawaniem prądem pulsacyjnym).

Wybierając funkcję puls ustawisz:

  • prąd spawania (prąd impulsu, prąd górny, prąd szczytowy)
  • prąd bazowy (prąd podstawy, prąd dolny pulsu, prąd bazy)
  • częstotliwość pulsu (częstotliwość pulsacji)
  • szerokość pulsu (szerokość impulsu, balans pulsu)

Spawanie TIG z pulsacją jest przydatne, gdy spawasz np. cienkie blachy z nierdzewki, ale też gdy spawasz różne elementy z aluminium. Żeby w pełni wykorzystać walory tej funkcji, trzeba mieć już odrobinę większe doświadczenie. Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze spawaniem aluminium metodą TIG, zacznij od spawania AC bez pulsu.

Przykładowy panel spawarki TIG AC/DC:

Spawarka TIG AC/DC panel

Spawarka TIG AC/DC panel

Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy do naszych pozostałych tekstów o spawaniu TIG: 

Wyszukiwarka
Kategorie