Metoda spawania TIG. Zakres zastosowań.

ZASTOSOWANIE METODY TIG.

Metoda spawania TIG ma bardzo szeroki zakres zastosowań. W szczególności stosowana jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość i wytrzymałość uzyskiwanych spoin. Jest powszechnie stosowana podczas spawania odpowiedzialnych konstrukcji ze stali niskostopowych, wysokostopowych, do spawania metali nieżelaznych (aluminium i jego stopy, miedź i stopy miedzi, stopy magnezowe i niklu).

Spawanie TIG jest „bardzo czystym” procesem spawalniczym. Podczas spawania nie powstają praktycznie żadne odpryski, tworzy się na spoinie znikoma ilość żużla, przez co spoina nie wymaga prawie w ogóle obróbki po spawaniu.

Zalety spawania metodą TIG:

  • Wysoka jakość złącza spawanego. Bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, korzystny kształt i estetyka złącza, z reguły pozbawione są niezgodności spawalniczych.
  • Wszechstronność. Możliwość łączenia prawie wszystkich metali i ich stopów. Możliwość łączenia, również materiałów różnorodnych.
  • Łatwość obserwacji strefy spawania.
  • Brak rozprysków.
  • Możliwość spawania z dodatkowym topnikiem jak również bez topnika.
  • Możliwość precyzyjnej kontroli nad przebiegiem procesu spawania. Kontrola ilości wprowadzonego ciepła, kontrola ilości wprowadzonego materiału dodatkowego, kontrola zachowania się jeziorka spawalniczego.

Wady spawania metodą TIG:

  • Proces spawania TIG, prowadzony ręcznie stosunkowo mało wydajny.
  • Technika spawania TIG, początkowo trudna do opanowania przez początkujących spawaczy.

Zalety metody TIG znacznie przewyższają jej wady. Jest to najbardziej wszechstronna metoda spawania, w szczególności stosowana do spawania aluminium i jego stopów, stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Spawanie TIG jest zalecane między innymi do spawania cienkich elementów, na podkładce ceramicznej, grafitowej lub ze stali żaroodpornej.

W ostatnich latach odnotowaliśmy znaczny postęp w rozwoju źródeł prądu spawania TIG DC oraz TIG AC/DC. Miniaturyzacja źródeł prądu (dostępne są źródła prądu stałego o masie nawet poniżej 10 kg)  i ich wszechstronność sprawiają, że metoda TIG na stałe znalazła zastosowanie w pracach spawalniczych tzw. stanowiskowych (spawanie ręczne, spawanie zautomatyzowane). Metoda TIG znakomicie nadaje się również do pracy w tzw. terenie np. przy spawaniu rur instalacji parowych, przy spawaniu konstrukcji i rur ze stali kwasoodpornej w przemyśle spożywczym (montaż, utrzymanie ruchu).

Wyszukiwarka
Kategorie