Uchwyt spawalniczy TIG, służy do spawania elektrodą nietopliwą. W zależności od natężenia prądu spawania, do jakiego został skonstruowany, może być chłodzony gazem lub cieczą.Przyjmuje się, że uchwyty do maksymalnego natężenia prądu spawania wynoszącego do 200 [A], chłodzone są gazem. Powyżej 200 [A] wymagane jest już użycie uchwytów chłodzonych cieczą.
Z uwagi na wszechstronność metody TIG, dostępne jest na rynku wiele wariantów uchwytów spawalniczych. Przy wyborze uchwytu spawalniczego należy kierować się zakresem wykonywanych prac spawalniczych, ale przede wszystkich jakością uchwytu i dostępnością części zamiennych. Po czym poznać dobry uchwyt spawalniczy do spawania TIG’ iem? Cechy charakterystyczne dobrego uchwytu:
Zewnętrzna osłona pakietów przewodów, powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów o właściwościach niepalnych. Absolutne minimum to zewnętrzna osłona gumowana, bardzo dobrze spisują się osłony tekstylno-gumowane. W dobrych uchwytach spawalniczych, spotykana jest również osłona skórzana pakietu przewodów (na części długości uchwytu lub na całej jego długości).
Grubość i jakość przewodu prądowego ma również ogromne znaczenie przy spawaniu TIG. Zbyt cienki przewód prądowy lub przewód słabej jakości, może powodować spadki napięcia na końcu uchwytu, niestabilną pracę urządzenia spawalniczego, obniżenie cyklu pracy źródła. Dodatkowo przewody słabej jakości są bardzo sztywne, co znacznie obniża ergonomię pracy z uchwytem. Elastyczny pakiet przewodów, to bez wątpienia jeden ze znaków rozpoznawczych dobrego uchwytu.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o uchwyty TIG, jest rękojeść uchwytu zakończona przegubem kulowym. Jeśli uchwyt jest dobrej jakości, przegub kulowy chodzi bardzo delikatnie, co znacznie wpływa na ergonomię spawania. W uchwytach gorszej jakości, przegub kulowy chodzi bardzo ciężko, przez co nie spełnia swojej roli, a wręcz przeszkadza przy spawaniu. Spotykane są również uchwyty z rękojeścią bez przegubu kulowego i tutaj na ergonomię pracy z uchwytem, ma wpływ jakość pakietu przewodów (pakiet przewodów powinien charakteryzować się dużą elastycznością).
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są uchwyty z giętkim palnikiem lub palnikiem obrotowym. Świetnie się spisują przy spawaniu w miejscach trudno dostępnych. Uchwyty z wymiennymi główkami palnika, również są ciekawym rozwiązaniem.
Warto wyposażyć się również w rozwiązania z tzw. soczewką gazową, w celu uzyskania znacznie lepszej osłony gazowej (niezastąpione rozwiązanie przy spawaniu nierdzewki lub kwasówki).
Uchwyt spawalniczy TIG, najważniejsze kryteria wyboru:
Do spawania felg aluminiowych, elementów grubościennych, praca stacjonarna: najlepszym rozwiązaniem będzie niedługi uchwyt spawalniczy (do 8m), chłodzony cieczą. Może być wyposażony w standardowy palnik lub palnik giętki. Tutaj znakomicie się spisze uchwyt typu 18.
Do spawania drobnych elementów stalowych, o grubości do 4-5 [mm], na stanowisku spawalniczym, odpowiedni będzie uchwyt typu 26, o standardowej długości 4 do 8 metrów.
Do prac montażowych (w terenie), warto wyposażyć się w uchwyt o większej długości. W zależności od źródła prądu spawania może to być uchwyt o długości do 25 metrów. Jeśli prace w terenie są sporadyczne, spawanie odbywa się również w firmie, na stanowisku do spawania. Można wyposażyć się w standardowy uchwyt o długości do 8 metrów i przedłużacz uchwytu TIG.