Wkład prowadnika drutu elektrodowego

Wkład prowadnika drutu

Wkład prowadnika drutu, jest to element wchodzący w skład kompletnego uchwytu spawalniczego z przewodem. Za pośrednictwem wkładu prowadnika, drut elektrodowy transportowany jest z podajnika drutu w migomacie, do łącznika prądowego w wkręcanego w korpus palnika uchwytu spawalniczego. W łączniku prądowym, drut elektrodowy przechodzi do końcówki prądowej (styku prądowego).

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje wkładów prowadnika drutu:

  • Metalowy – metalowa spirala z izolacją zewnętrzną odporną na działanie wysokich temperatur.
  • Teflonowy – wykonany z teflonu wkład prowadnika drutu.

Przy spawaniu różnych gatunków stali, stosuje się najczęściej metalową spiralę. Natomiast spawanie aluminium i jego stopów, wymaga zmiany wkładu prowadnika na teflonowy (mniejsze opory podczas przesuwania się drutu wewnątrz prowadnika, nie dochodzi wtedy do powstawania zagięć miękkiego drutu aluminiowego w uchwycie).

Wkład prowadnika drutu dobiera się odpowiednio do rodzaju i średnicy drutu. Jeśli chodzi o średnicę drutu elektrodowego, stosuje się umowne kolory:

  • Niebieski: dla średnicy 0,6 – 0,8 [mm]
  • Czerwony: dla średnicy 1,0 – 1,2 [mm]
  • Żółty: dla średnicy 1,6 [mm]

Często zły stan wkładu prowadnika drutu lub nieodpowiednio dobrany wkład prowadnika, są przyczyną problemów w przebiegu procesu spawania. Nierówne podawanie drutu elektrodowego, zaginanie się drutu elektrodowego, nadmierne odpryski podczas spawania.


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Wyszukiwarka
  • Przecinarki plazmowe ELETTRO
Kategorie